"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yoksa sorununuz Lyme mı?

Lyme, Keneler aracılığı ile bulaşan ve insanları da etkileme kabiliyetine sahip olan önemli bir hastalıktır. Boriella spiroketlerinin sebep olduğu bu hastalığı Ixodes ricinus cinsi kenelerin Borrelia burgdorferi isimli mikroorganizmayı ısırdıkları canlıya bulaştırırlar. Enfekte keneler vücudu ısırdıktan sonra, salyaları aracılığı ile konağa bulaştırır. Etkenler buradan bağ dokulara ve diğer dokulara kadar yayılarak enfeksiyonun başlamasını sağlar.

lyme kopek kene Yoksa sorununuz Lyme mı?

Lyme Hastalığı Belirtileri

Enfeksiyon başladığı andan itibaren görülen ilk belirtiler yangısal reaksiyonların başlamasıyla görülür. Ateş, iştahsızlık, lenf nodlarında belirgin bir büyüme, halsizlik ve topallık gibi başlıca belirtileri bulunmaktadır. Köpeklerden insanlara bulaşabilen bir hastalıktır. Lakin hastalık köpeklerde hafif seyirli belirtiler ile seyreder. Bu açıdan pek çok insan hayvanlarının bu hastalığa sahip olduğunu bilemeyebilirler.

Enfeksiyonun zoonoz olması sebebiyle, enfekte hayvanlardan kendilerini lyme ile enfekte eden insanlarda bu belirtiler oldukça şiddetli görülmektedir.

Tanı ve Tedavi

Hastalığın teşhisi aşamasında spesifik bir belirtiye rastlayamadığımız için sadece semptomlar ile hareket ederek hastalığın teşhisini yapmak oldukça zordur. Genellikle klinik tablonun hafif seyretmesi tanıyı koymamızı zorlaştıran en önemli sebeptir.

Topallık en belirgin semptom olabilir. Topallıkla beraber seyreden bir de kene enfestasyonu mevcut ise Lyme’dan şüphelenebilirsiniz.

Lyme için spesifik olarak laboratuvarda pcr ve elisa yöntemleri ile tespit yapılabileceği gibi, rutin kontroller esnasında hızlı tanı kitleri ile hastalığın varlığı ortaya koyulabilir.

keneler Yoksa sorununuz Lyme mı?

Hastalığın tanısı süreci zorlu olduğu kadar tanıdan sonra başlayacak tedavi süreci de bir o kadar meşakkatli olacaktır. Bu açıdan Lyme hastalığı ile mücadele ediyor iseniz, bir veteriner hekimden yardım almanız, kullanacağınız ilaçların protokolünü belirlerken ve ilaçların yan etkilerinden minimum zarar görerek kullanmanızı kolaylaştıracaktır.

Korunma

Hastalığın yayılması aşamasında en önemli etkenin keneler olduğunu daha önceden söylemiştik. Bu yüzden Lyme ile mücadele ederken dış parazit uygulamaları ve hastalığa spesifik geliştirilmiş Lyme aşılarının düzenli olarak uygulanması, hastalıktan korunmanızı kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir