"Enter"a basıp içeriğe geçin

Köpeklerde Pyometra’nın Klinik Belirtileri 1

Last updated on Kasım 16, 2022

  Rahim iltihabı olarak da bilinen pyometra dişi köpeklerde üreme sisteminde görülen önemli hastalıklardandır. Pyometra olgularında uterus lümeninde irin birikmesiyle akut veya kronik bir enfeksiyon tablosu meydana gelir. Enfeksiyonun şiddeti irin oluşturan enfeksiyon etkeni, hayvanın bağışıklık sistemi, hormonların uterusu etkilemesi gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Hayvanın yaşı da hastalığa predispoze kılan etkenlerden birisidir. Pyometra her yaştaki köpeklerde görülebilir fakat daha çok hiç yavru doğurmamış ve gediatrik hayvanlarda görülmektedir. Klinik bulgular karşımıza hayvanın kızgınlık bitiminden sonra gelen 5-10 günlük zaman aralığında çıkar. Pyometra’ya birçok farklı hastalık etkeni sebep olabilmektedir. Bunlardan uterus içeriğinden  en çok izole edilenleri; E.coli, Klebsiella spp. , Pasteurella, Pseudomonas spp. gibi özellikle toksin sentezleyen bakterilerdir.

köpeklerde pyometra
köpeklerde pyometra

Köpeklerde Pyometra olunca neler görülür?

  Pyometra’a da dikkat çeken klinik bulgular; fazla su içme (polidipsi), sık idrara çıkma(poliüri), abdominal şişkinlik, yemek yemede isteksizlik, kilo kaybı, kusma, dehidrasyon, letarji (halsizlik) ve serviksin açık olduğu olgularda vaginal akıntıdır. Eğer hayvanınızda bu belirtilerden bir veya birkaçını görüyorsanız zaman kaybetmeden Beylikdüzü Petmundo Veteriner Kliniği’ne gelerek bir uzman desteği alabilirsiniz.

Köpeklerde Pyometra çeşitleri nelerdir?

  Hastalık serviksin açık veya kapalı olma durumuna göre ‘’açık pyometra’’ veya ‘’kapalı pyometra’’ olarak adlandırılmaktadır. Kapalı pyometra olgularında içerde bulunan irin dışarı çıkamadığından hastalık tablosu daha şiddetlidir. İçerde bulunan bazı bakteriler toksin sentezleyerek toksemiye sebep olurlar. Toksemi; toksinlerin sistemik dolaşıma geçmesiyle meydana gelir ve hastalık daha da şiddetlenir. Hayvan iyice depresif bir hal alarak zamanında tedavi edilmezse şok, koma ve hatta ölüm gerçekleşebilir.

pyometralı köpek
pyometralı köpek

Köpeklerde Pyometra tanısı nasıl koyulur?

  Pyometra olgularında zamanında müdahalede bulunabilmek çok önemli olduğundan ilk olarak hastalığın tanısını kesin olarak koyabilmek gerekmektedir. Klinik belirtilerin dikkatli takibi ve anamnez bulguları tanıya yardımcı olmaktadır. Vaginadan irinli veya irin benzeri bir akıntı gelmesi açık pyometradan şüphe edilmesini sağlar. Polidipsi, poliüri, letarji, iştahsızık, kilo kaybı, kusma, ishal gibi semptomlar görülüyorsa hayvanın kızgınlık zamanı ve yaşı gibi fakörler göz önüne alınarak kapalı pyometradan şüphelenilebilir. Pyometra teşhisi konulan köpeklere hiç zaman kaybedilmeden gerekli müdahalelerin bir uzman tarafından yapılması gerekmektedir. 7/24 açık olan Petmundo Veteriner Kliniği’nde pyometra olgusundan şüphe ettiğiniz köpeğinizin hastalığının  tanısını öğrenebilir ve gerekli müdahalelerin zaman kaybedilmeden güvenle uygulanılmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir