"Enter"a basıp içeriğe geçin

Köpeklerde Karma Aşı

Köpeklerde Karma Aşının İçeriği

Tüm canlılarda olduğu gibi köpeklerde de hastalıklardan korunmanın en etkili yöntemi aşılanmaktır. Köpeğinizi sağlıklı bir şekilde yaşatmak ve onu mümkün olduğu kadar çok hastalıklardan korumak için belirli aralıklarda karma aşılarını uygulatmanız gerekmektedir.

Henüz 6 haftalıkken sağlıklı bir fiziksel muayene bulgularına sahip yavru köpeklerde 21 gün arayla en az 3 doz, bizim önerimiz 4 doz karma aşı ile aşılanması uygundur. Normal şartlarda sağlıklı bir şekilde uygulanmış köpek karma aşıları 3 yıl boyunca yeterli bağışıklık geliştirmektedir. 4. doz aşıyı olduktan 21 gün sonra yapılacak VacciCheck testi ile sevgili dostunuzun yeterli bağışıklık titrasyonuna sahip olup olmadığını öğrenebilir, böylece 3 yıl boyunca gereksiz köpek karma aşısı uygulamazsınız. Bu sayede, istenmeden de olsa gerçekleşen aşının yan etkilerinden 3 yıl boyunca korunmuş olunacaktır.

kopek asi Köpeklerde Karma Aşı

O halde karma aşının içeriğinde neler bulunmaktadır? Bunu inceleyelim.

Firmadan firmaya ve bulunduğunuz bölgeden bölgeye göre çeşitli şekillerde karma aşılar bulunmaktadır. DP, DHPPI, DHPPI+L ve CPV/CV karma aşının en sık gördüğümüz çeşitleridir.
DP : Distemper ve Parvovirus
DHPPI : Distemper, Enfeksiyoz Canine Hepatitis, Parvovirus, Parainfluenza, Enfeksiyöz Laryngotracheitis
DHPPI+L : Distemper, Enfeksiyoz Canine Hepatitis, Parvovirus, Parainfluenza, Enfeksiyöz Laryngotracheitis, Leptospirosis
CPV/CV : Parvovirus ve Coronavirus
Enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar.
Bahsi geçen bu enfeksiyonlar oldukça tehlikeli boyutlarda sonuçlara sebep olan hastalıklar olabilir. Özellikle köpek gençlik hastalığı ve kanlı ishal hastalıklarının şiddetli boyutları, ölümle sonuçlanabilir.

Köpeklerinizin karma aşı planlaması Petmundo Veteriner Kliniğimizde yapılmaktadır. Evetsmart isimli cep telefonu uygulamamız sayesinde dostunuzun dijital karnesine erişebilir ve bu sayede tıbbi geçmişine her daim ulaşabilirsiniz. Bize ulaşmak için 0212 699 23 23

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir