"Enter"a basıp içeriğe geçin

Köpeklerde Kalça Displazisi

Bilindiği gibi bazı köpek ırklarının kendi ırklarına özel hastalıkları bulunmaktadır. Çoğu büyük köpek ırklarında ise kalça displazisi yani kalça çıkığı hastalığı görülmektedir. Kalça eklemini oluşturan femur kemiğinin üst kısmı caput femoris’in, kalça üzerindeki acetabulum isimli kemik kısmından ayrılması durumuna kalça çıkığı denmektedir.

Alman çoban köpeği, belçika kurdu, boxer, great dane, danua, doberman, collie gibi büyük ırklar bu hastalığa karşı çok yatkındır.

Sebepleri

Kalça displazisinin özel olarak bir sebebi henüz ortaya koyulamamıştır. Lakin yapılan çalışmalarda elde edilen bulgular hastalığın genetik olarak nesilden nesile aktarıldığı yönünde olmuştur. Ayrıca kalçayı oluşturan pelvik kasların zayıf kalması, ligamentum teres major isimli bağın gevşekleşmesi, eklem kapsülünün gevşek olması veya eklem içinin aşırı dar olmasına sebep olabilecek anormal durumlar, musculus pectineusun myopatisi gibi diğer hastalıklar bu hastalığın görülmesi için uygun ortam sağlayabilir.

kalca displazisi Köpeklerde Kalça Displazisi

Semptomları

Bir çok hastalıkta görüldüğü gibi kalça çıkığı farklı derecelerde görülmektedir. Bu derece, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre değişik şekillerde belirti gösterebilir. Genellikle uzun süreli egzersizler sonrasında topallık başlaması kalça displazisinin en önemli semptomlarındandır.

Bilinen diğer semptomları arasında sallantılı yürüme, kalça ekleminden krepitasyon yani çıtırtılı ses gelmesi ve ayağa kalkarken ağır zorluk çekilmesi, dolayısıyla hareketsizlik ve yine bununla ilişkili olarak kaslarda atrofi yani küçülmeler görülebilir.

Genellikle ağrılı bir hastalık olduğu için hayvanın acilen bir veteriner kliniğine götürülmesi şarttır.

Teşhis ve Tedavi

Hastalığın teşhisinde radyolojik görüntülenme oldukça önemlidir. Doğru pozisyonlarda çekilmiş radyografik görüntüler değerlendirilerek hastalığın tanısı gerçekleştirilir.

Tanı aşamasında hastalığın şiddeti belirlenerek hastalığın tedavi süreci şekillendirilmektedir. Ağrı yönetimi yapılarak hayat şartlarının iyileştirilmesi yoluyla tedavi edilebilen hastalar olduğu gibi, operatif cerrahi müdahaleler de gerekebilmektedir.

kalca cikigi Köpeklerde Kalça Displazisi

Petmundo Veteriner Kliniğinde Beylikdüzü Nöbetçi Veteriner Kliniği bu hastalıkların tanı ve tedavisi yapılmakta, dijital röntgen uygulamamız sayesinde hastalarınızın radyografik görüntüleri Cep Telefonunuzda sürekli olarak bulunabilmektedir.

Gerekli ortopedik operasyonların da yapılabildiği kliniğimizde siz değerli hayvan dostlarımızı ağırlamaktan gurur duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir