"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kedilere Ev Yemeği Hangileri Tehlikeli?

Her kedi sahibi kedisini iyi besleyebilmek ister. Bunlar için kuru mamaların yetersiz olduğunu düşünebilir ve kuru mamaya takviye olması için evde kendisinin de tükettiği yiyeceklerden vererek onun daha iyi beslenmesini sağladığını düşünebilir. İşte bu durumda kedilere ev yemeği verildiği durumlarda neler olacağını sizlere açıklamak istiyoruz. Kediler kedidir, kedi maması yemelidir!

Kedilere ev yemeği verilmeli mi?
Kedilere ev yemeği verilmeli mi?

Unutmamanız gereken en önemli konu kedilerinizin sizler gibi bir insan olmadığıdır. Evet, onları kendi yavrularımız kadar çok seviyor bağrımıza basıyor olabiliriz ancak, bu onların kedi olduğu gerçeğini değiştirmez. Kedilerin metabolizması ise insanlardan oldukça farklıdır. Bu sebepten ötürü kendi tüketiminiz sonrasında herhangi bir zarar görmediğiniz yiyecekler, kedileriniz için oldukça ölümcül olabilmektedirler. Hatta nasıl bir zarar vereceğinizi bilemeyeceğiniz için, siz en iyisi mama dışında birşey vermemeye dikkat edin.

Kedilerin tüketimi sonrasında kendilerine zarar verebilecek besin maddeleri oldukça farklı şekillerde etkiler göstermektedir. Bu etkiler kullanılan ürüne göre değişim göstermektedir. Mesela çikolata tüketimi kediler için oldukça sıkıntı doğurmaktadır. Onları zehirleyebilir ve hatta çok yüksek miktarlarda tüketim sonrasında kedilerde ölüm görülmesi ihtimali çok yüksektir. Gelin çikolata ve bunun gibi kediler için zehirli ev yemeklerinden bahsedelim;

Pilav yiyen kediler
Pilav yiyen kediler

Çikolata

Her hasta sahibi çikolatanın hem kediler için hem de köpekler için zararlı olduğunu ana dilleri gibi bilmektedir. Bunun sebebi ise çikolatanın esas yapı malzemesi olan kakao özütüdür. Kakaonun içeriğinde bulunan özellikle teobromin kediler için yüksek dozlarda ölümcül olmaktadır. Nitekim bitter çikolata gibi kakao açısından zengin çikolataların içerisinde teobromin etken maddesi çok yoğun bir miktarda bulunduğu için bitter çikolata tüketimi sonrası görülen zehirlenmeler oldukça tehlikelidir.

Çikolata tüketmiş bir kedide göreceğiniz belirtiler oldukça tipiktir. Kalp ritminde düzensizliklerin gelişmesi, vücudun her yerinde anormal görülen kas titremeleri ve hastada görülen sinirsel ataklar yani nöbetler çikolata zehirlenmesinin belirtileridir.

Kafein (Çay, Kahve, Enerji İçecekleri)

Kedilere ev yemeği olarak verilmese de kafein içeren çay, kahve ve enerji içecekleri gibi ürünler ortada unutulduğunda ve kediler tarafından tüketildiğinde oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Kafein barındıran sayabileceğiniz tüm içecek veya yiyecekler kedigiller için zehirlidir. Çikolata, çay, kahve, enerji içeceği gibi yiyecek ve içeceklerde kafein oldukça yoğun bulunmaktadır.

Kafein ile zehirlenme görülen kedilerde genellikle anormal belirtiler hızlı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Kafein hastanın kalp ritmini arttırır, solunum sayısını hızlandırarak arttırır, vücudun çeşitli bölgelerinde anormal kasıntılar görülebilir.

Önlem için kedilere özellikle kafein içeren hiçbir ürün direkt olarak verilmemelidir. Böyle bir durumda Beylikdüzü Veteriner sizlere yardımcı olacaktır.

Kedinize kuru mama verin!
Kedinize kuru mama verin!

Alkol

Yine kafein gibi direkt olarak alkol verilmeyeceğini düşünerek ancak ortada unutulup kediler tarafından tüketildiğine ne olduğunu öğrenmek için alkolü de konuşmak gerekmektedir. Kedilere alkol verildiği durumlarda çeşitli problemler ile karşılaşılabilir. İnsanlara olduğu gibi istenmeyen dozlarda kullanıldığında kedilerde sarhoşluk hali görülmektedir. Ancak kedilerin karaciğerleri insanlara nazaran daha dayanıksız olduğu için karaciğer hasarı ve beyin ile alakalı problemler hızla şekillenebilir.

Miktarı önemsiz olarak alkol kullanımı kediler için inanılmaz zararlı bir durumdur. Alkol komasına girmiş bir kedi için acil açık veteriner kliniği tercih etmeniz gerekmektedir. Miktarı biraz yüksek olduğunda alkol kullanımı sonucunda ölüm malesef görülmektedir.

Soğan ve Sarımsak

Biz insanların en sık tükettiği gıdalar arasında bulunan soğan ve sarımsak tüketimi kediler için oldukça zararlı ve zehirli olmaktadır. İnsanlar ne kadar yaygın kullanırlarsa kullansınlar aynı menüyü paylaşamayacaklarının en büyük göstergesi aslında gıdalarımızın içerisinde soğan ve sarımsak bulunmasıdır.

Soğan ve sarımsak içerisindeki bazı maddeler kediler için oldukça toksik olabilmektedir. Kediler bunları tükettiklerinde bazen sindirim sistemlerinde sıkıntılar yaşayabilmektedirler. Özellikle soğan tüketimi sık sık ancak az miktarda dahi olsa anemi yani Kedilerde kansızlığın gelişmesine sebep olabilir.

Kedilere ev yemeği verilmez!
Kedilere ev yemeği verilmez!

Süt ve Süt Ürünleri

Bilinenin aksine süt ve süt ürünleri içerdikleri laktoz sebebiyle kediler için zararlı olabilmektedir. Laktoz kediler tarafından sindirilmesi oldukça zor olan bir ürün olduğu için ishal olmalarına dolayısıyla da yedikleri besinlerden yeterince faydalanamamalarına sebep olur. Bu durum gelişim anormallikleri, kilo kayıpları ve mevcutta var olan bir rahatsızlık varsa onun açığa çıkmasına sebep olur.

Eğer önerilen miktarların üzerinde laktoz içeren süt ürünleri kullanımı gerçekleşirse kedilerde şiddetli kusma, ishal ve gaz gibi gastrointestinal sistem bozuklukları görülebilmektedir.

Diğer Besinler

En sık tüketim olarak hata olan ürünleri yukarıda saydığımız olarak kabul edebilirsiniz. Lakin bütün bunların dışında kedilerin tüketimi sırasında kedilere ev yemeği olarak veremeyeceğini bir sürü gıda bulunmaktadır. Gelin hızlı bir şekilde tüm bunlara göz atalım;

  • Her ne çeşit olursa olsun yağ içeren besinler kediler için zararlıdır. Çünkü vücutları eskisi gibi aktiviteye sahip olmadığı için çalışmaz ve yağ biriktirmeye meyillidir.
  • Çiğ et ve çiğ et içeren diğer gıdaların ve ev yemeklerinin kedilere verilmesi çok zararlıdır. Çiğ etler içerilerinde parazit ve diğer sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyecek bakterileri içerebilir. Bu yüzden kedilere kesinlikle çiğ et verilmemelidir.
  • Herkes eskiden kedilere sakatat olarak ciğer verildiğini söylemektedir. Ancak pişmiş ise verilmesinde sakınca yoktur. Tabii ki tuz ve yağ olmayacak! Çiğ ise parazit sıkıntısı yüzünden kesinlikle verilmemelidir.
  • Size ne kadar masum gözükse de bebek mamaları içerilerinde soğan, sarımsak ve bazı baharatları içerebildiği için kedilerinize verilmesi çok zararlı olabilir. Buna dikkat ederseniz daha sağlıklı beslenme yapabilirsiniz!
  • Konserve mamalar kediler için üretilmiştir. Bilinen üç harfli marketlerde satılan ton balıkları ise SİZİN İÇİN! Lütfen konserve mamalarla onları karıştırmayın. Ton balığı çok fazla miktarda yağ içerdiği için kedilerde sorunlar yaratabilir.
  • Kemikli etlerin verilmesi kediler için tehlikeli olabilir. En nihayetinde kemikli etlerde kediler tarafından kemirildiğinde kemikler boğazlarına batacak nitelikte kırılabilir. Ardından gastrointestinal sistem bozuklukları çok sık görülebilir. Biz veteriner hekimler olarak kesinlikle kedilere kemikli etlerin verilmesini önermemekteyiz.

Bir kedi için en doğru beslenme yöntemini kendi veteriner hekiminizden öğrenebilirsiniz. Kedilerde özel bir durum mevcut değil ise kuru mamalar ile beslenmek yeterli olacaktır. Bir kuru mamanın arkasında kedinizin kilosuna göre günlük kaç gram mama yemesi gerektiği yazmaktadır. Bütün bunlar bilimsel bir şekilde ispatlanmış, mamanın da içeriğine göre orantlılanmıştır. Bu sebepten ötürü kedilerinize kuru mama vermeniz zaten sağlıklı bir şekilde beslemeniz için yeterli olacaktır.

Özellikle ev yemeklerinde barınan baharat ve yağ gibi içerikler sebebiyle kedilerin çoğunda alerjik reaksiyonlar, tüy dökülmeleri, cilt kızarıklıkları ve deri döküntüleri gibi hastalıklar öncelikli olarak ardından ise karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi organ problemleri baş gösterebilmektedir.

Beylikdüzü Petmundo Veteriner Kliniği olarak 7 24 hizmet veren kliniğimizde kedilere ev yemeği yanlış beslenmesi sorununa çözüm olmak istiyoruz. Randevu için; 0212 699 23 23

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir