"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kediler neden miyavlar?

Last updated on Kasım 16, 2022

Herkesin de bildiği gibi dünya üzerinde yaşayan bütün canlılar isteklerini, taleplerini, gerekli duyduğu ihtiyacını, veya iletişime geçmek istediği canlı ile iletişimini farklı metodlar kullanarak miyavlar gerçekleştirmektedir. Kediler ise insanlar gibi iletişim kurarken miyavlama gibi ırkına özgü sesler çıkartmaktadır.

Çok çeşitli sebeplerden ötürü miyavlayan kedilerde miyavlama seviyesi normal sayabileceğimiz kadar ise sıkıntı yoktur. Bunlar çoğu zaman bir teşekkürü, çoğu zaman ise bir talebi ifade etmektedir. Evcil çocuğunuzla birlikte yaşadığınız 13-15 yıllık süre boyunca sizler de bu miyavlamaların ne ifade ettiğini zaman içerisinde anlayacaksınız.

Miyavlamanın çeşitli sebepleri vardır;

1.İlgi odağını kazanma

Bir kedinin en çok sevdiği şey ise bütün ilginin üzerinde olmasıdır. Genelde kediler yalnız kalmayı sevmez, etrafında farklı canlıların da olmasını dilerler. Eğer etrafındaki insanlar kendisi ile ilgilenmez ise bu onların canını sıkar ve bu durumdan nefret ederler.

Genel amaçlı olarak ilgi çekmek için uzun ve normal olmayan şeklinde adlandırabileceğimiz miyavlama davranışlarında bulunurlar.

Bir kedi evde durmadan miyavlıyor ve bu miyavlamanın neticesinde ilgi görmeyi kazanıyorsa ilerleyen yaşlarında bunu bir davranış bozukluğu haline getirebilir ve her istekli olduğu zamanda aşırı miyavlama davranışı gösterebilir.

miyavlayan kedi Kediler neden miyavlar?

2.Kızgınlık

Kedi ve köpeklerde cinsel aktivite östrus (yani kızgınlık) döneminin başlamasıyla gerçekleşir. Eğer bir dişi kedi kızgınlık dönemine girmiş ise diğer erkek kedileri çiftleşmeye çağırmak adına yüksek sesle miyavlarlar. Bunuın amacı ortamda kızgınlıkta olan bir kedinin tespit edilip, çağırılmasının sağlanmasıdır.

Mevsime bağlı kızgınlık belirtileri gösteren kediler, artık ev içlerinde yaşaması sebebiyle yılın her zamanında da kızgınlık görebilmektedir. Kızgınlık sürecinde yaşanan miyavlamalardan rahatsız iseniz, dişi kedi kısırlaştırma işlemiş için Petmundo Veteriner Kliniğini ziyaret edebilirsiniz.

3.Stres

Her canlının yaşarken karşılaştığı en büyük sorun strestir. Kediler oldukça hassas hayvanlardır ve çevresel şartlardan oldukça etkilenirler. Aile yapısının değişikliği, ortama yeni kedi veya köpek alınması, kötü şartlara maruz kalmak, kendisine gösterilen ilginin bir anda azalması gibi durumlar kedileri ciddi anlamda strese sokmaktadır.

Eğer bu tarz bir stres durumuna maruz kalmış ise kediler kendilerini ifade edebilmek için oldukça miyavlamaya devam etmektedirler. Bu tarz bir durumdan şikayetçi iseniz çevresel streslerin azaltılması için Petmundo Veteriner kliniğini ziyaret edebilirsiniz.

4.Hastalıklar

Bilindiği üzere hastalıklar canlıların canını acıtabilir. Kediler de ne kadar iyi besleseniz de çeşitli hasdtalıklara yakalanabilmektedirler. Her hastalıkta çeşitli semptomlar mevcuttur. Bu semptomlardan bazıları yüksek sesle miyavlama olabilir. Böyle bir durumda mutlaka en yakın veteriner kliniğini ziyaret etmeniz önerilmektedir.

5.Açlık

Hiçbir canlı açlığa dayanamaz. Dünya üzerinde yaşamanın en önemli belirtilerinden bir tanesi de karnını doyurmaktır. Eğer bir kedi, kendi ihtiyacı olan besinleri doğru zamanlarda almamış olurlarsa açlık yaşayabilirler. Bu durumda da besine ulaşabilmek adına mutlaka miyavlamaya başlayacaklardır.

6.Tuvalet Problemleri

Bütün kediler içgüdüsel olarak tuvaletlerini kuma yapmayı öğrenmişlerdir. Eğer tuvaletini yapabilmek için yeterince hijyenik bir ortam bulamaz, veya hiçbir türlü kum gibi bir ortama erişemez ise, kendisini tutana kadar bu duruma devam edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir